
W czasie ładowania akumulator jest odbiornikiem energii elektrycznej. Wówczas wewnątrz akumulatora energia elektryczna jest przetwarzana na energię chemiczną. Podczas poboru energii urządzenie staje się źródłem prądu elektrycznego na skutek przemiany energii chemicznej na energię elektryczną. Aby naładować akumulator elektryczny konieczne jest stosowanie specjalnych akumulatorów.
Prawidłowe dopasowanie w stosunku do rozmiarów
Na rynku znajdziemy co najmniej kilka rodzajów akumulatorków i dopasowanych do nich ładowarek. Różnią się one między innymi budową, zakresem pracy oraz dodatkowymi funkcjami. Nim wybierzemy ładowarkę warto sprawdzić, z jakim akumulatorami współpracuje. W ich podziale należy uwzględnić zarówno wielkość, jak i budowę oraz rozwiązania chemiczne. Na rynku znajdziemy ładowarki do małych paluszków AAA, których napięcie wynosi 1,5 V, a także do standardowych paluszków AA. Ponadto istnieją również ładowarki do akumulatorków C, większych stosowanych często w piecuchach łazienkowych, akumulatorków D charakteryzujących się dużą pojemnością. Istnieją też ładowarki do akumulatorów 9V, w których, jak sama nazwa wskazuje, napięcie wzrasta do poziomu 9V.
Ładowarka dopasowana do rozwiązań chemicznych
Ładowarki do akumulatorów dostosowane są również do rozwiązań chemicznych zastosowanych w akumulatorkach. W ładowarkach do akumulatorów Ni-MH katoda baterii pokrywana jest kadmem, a anoda stopami kilku metali. Wyróżniają się przede wszystkim bardzo dużą pojemnością, a także również stosunkowo krótkim okresem samo załadowania. Na rynku dostępne są także ładowarki do akumulatorów Ni-Cd, a także do akumulatorów Ni-Zn. Odpowiednia ładowarka konieczna jest również do akumulatorków w wersji Li-ion, występujących wyłącznie jako 9V. Warto wiedzieć, że na rynku znaleźć można również ładowarki uniwersalne, które obsłużą większość produktów.