
Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie dowolnej barwy, im mniejsza wartość tego parametru, tym lepsza jakość obrazu. Niezależnie od tego, czy posiadamy duży telewizor, czy laptop z małym ekranem, nasz sprzęt wymaga regularnego czyszczenia. Kurz, pozostałości po napojach, jedzeniu, odciski palców to najczęstsze zabrudzenia, jakie pojawiają się na monitorze. Należy pamiętać, że czyszcząc monitory nieumiejętnie możemy uszkodzić swój sprzęt.
Sposoby czyszczenia ekranów
Przede wszystkim przed czyszczeniem ekran należy wyłączyć. Kiedy monitor jest czarny, łatwiej będzie dostrzec brudne i tłuste miejsca. Do czyszczenia ekranu konieczne jest skorzystanie ze ściereczki z mikrofibry. Jest to istotne, ponieważ ekran łatwo zadrapać, należy również zwrócić uwagę czy na szmatce nie zawieruszył się jakiś okruszek. Możliwe jest również użycie ściereczki zwilżonej wodą destylowaną. Jednakże zdecydowanie najlepszym sposobem jest zakupienie odpowiedniego zestawu czyszczącego. Można w nich znaleźć zarówno żele i płyny do czyszczenia, jak również odpowiednio dobrane ściereczki,
Czego nie robić?
Pamiętajmy, że do czyszczenia ekranów LED nie można stosować ręczników papierowych, ponieważ rysują one delikatną powierzchnię. Niezalecane jest również stosowanie płynów do tego nieprzeznaczonych, ani środków chemicznych. Może to bowiem spowodować odbarwienie lub zniekształcenie struktur, a nawet łuszczenie się ekranu. Odpadają wszelkie preparaty o silnym działaniu i właściwościach żrących. Wystrzegać należy się środków tłustych, z alkoholem, acetonem, amoniakiem czy rozpuszczalnikiem.