Producenci
Diody LED – charakterystyka
Diody LED – charakterystyka

Zauważył on wtedy emisję światła widzialnego z kryształu węglika krzemu. Kolejne badania związków półprzewodnikowych pozwoliły na zaobserwowanie zjawiska elektroluminescencji siarczku cynku. Pierwsze diody LED wytworzono w 1962 roku. Początkowo emitowały one światło monochromatyczne. W 1970 roku powstały stosowane do dzisiaj diody wskaźnikowe o mocy 100 mW i średnicy 5 mm. Kolejnym etapem w rozwoju diod LED było wyprodukowanie w 1994 roku diody o mocy 0,4 W. Obecnie technika świetlna dysponuje półprzewodnikowymi źródłami światła o wysokiej wydajności.

Zalety oświetlenia ledowego

Sekret popularności technologii ledowej to przede wszystkim jej energooszczędność. Oświetlenie LED potrzebuje o wiele mniej prądu niż tradycyjne. Ogólnie rzecz ujmując, to najbardziej energooszczędne źródło światła współcześnie dostępne na rynku. Ponadto są one również bardziej trwałe i sprawne przez znacznie dłuższy czas. Kolejnym atutem diod LED jest nowoczesne mocowanie, pasujące zarówno do bardziej tradycyjnych lamp, jak i nowoczesnych opraw oświetleniowych. Oświetlenie ledowe działa również w bezpiecznym napięciu – wystarczy mu 12V.

Zastosowanie lamp LED

Żarówki LED emitują, w zależności od rodzaju, rozproszoną lub skupioną wiązkę światła. Zazwyczaj na opakowaniu znajduje się informacja o kącie rozsyłu. Najlepiej sprawdzają się jako oświetlenie blatów kuchennych, stołów czy dekoracji. Światło białe może mieć zarówno ciepłą, jak i zimną barwę. W sklepie znaleźć można diody LED w postaci pojedynczych świetlówek, samoprzylepnych taśm, listew oraz modułów. Taśmy i listwy doskonale sprawdzą się wewnątrz garderoby, ponadto listwy można umieszczać między płytkami na ścianach i podłodze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl