Producenci
Baterie i akumulatory
Baterie i akumulatory

Charakterystyka baterii i akumulatorów

Baterie, niezależnie czy węglowo-cynkowe, czy litowe, kupujemy w pełni naładowane, a po wyczerpaniu, nie wolno ich ponownie ładować. Baterie o rozmiarze AA i AAA charakteryzują się napięciem 1,5V. Ich ogromną zaletą jest niska cena i niewielka samoczynna utrata energii, nazywana samorozładowaniem – do kilku procent energii rocznie.

Akumulatory, chociaż wyglądają podobnie jak jednorazowe baterie, za pomocą specjalnej ładowarki można wielokrotnie ładować. Warto podkreślić, że pierwsze ładowanie należy wykonać tuż po zakupie, ponieważ akumulatory sprzedawane są w stanie rozładowanym. Uzyskiwane z akumulatorów AA i AAA napięcie jest nieco niższe niż w przypadku baterii, dlatego przed zastosowaniem tego typu ogniwa należy upewnić się, czy urządzenie może być nimi zasilane. Akumulatory sprawdzą się w „prądożernym” sprzęcie elektrycznym, z którego korzystamy na co dzień – odtwarzacze MP3, aparat fotograficzny.

Zużyte baterie i akumulatorki

Warto pamiętać, że baterie i akumulatory to odpady niebezpieczne dla środowiska, dlatego powinny być bezwzględnie zbierane do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników. Baterie zawierają metale ciężkie, takie jak ołów, lit, mangan, kadm i rtęć, które są szczególnie toksyczne dla naszego organizmu i nie ulegają neutralizacji czy redukcji.

Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym łatwiej będzie nam zadbać o środowisko i nasze zdrowie. Po pierwsze, zawsze należy się stosować do zaleceń producenta dotyczących ładowania. Po drugie, konieczne jest separowanie akumulatorów i baterii od innych odpadów. Trzeba też pamiętać, że nie wolno zdejmować obudowy baterii bądź akumulatorów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl