
Baterie to produkty tak powszechne, że niemal nie zauważamy ich istnienia. Towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku: znajdziemy je we wszelkiego rodzaju urządzeniach elektronicznych, zabawkach, czy też niektórych sprzętach medycznych. Baterie obecny kształt przybrały dopiero po wielu latach badań, eksperymentów i udoskonaleń, aby stworzyć źródło energii w kompaktowym wymiarze. A wszystko zaczęło się w 1786 roku od… żaby. Wtedy to boloński fizyk Luigi Galvani zauważył, że po dotknięciu dwóch różnych metali mięśnie żaby zaczynają się kurczyć. Po udanym eksperymencie stwierdził, że zjawisko to jest spowodowane elektrycznością zwierzęcą – w ciele zwierząt miały istnieć ładunki elektryczne. Ta teza okazała się oczywiście nieprawidłowa, ale stała się powodem przeprowadzenia kolejnych badań.
Volt i jego eksperyment
Eksperyment Galvaniego zainspirował wielu, w tym jego rodaka Alessandro Volta, który uznał jednak, że to nie zwierzęta, a metale wytwarzają prąd. Dzięki temu prawidłowo opisał on obwód elektryczny i stworzył prototyp znanej nam baterii, czyli tzw. Stos Volty. Były to ułożone naprzemiennie monety z dwóch różnych metali, zatopione w roztworze kwasu siarkowego. Odkrycia te były udoskonalane przez kolejnych naukowców. Kolejnym przełomem było odkrycie francuskiego chemika Georges’a Leclanchègo, który opracował w 1966 roku mokre ogniwo węglowo-cynkowe, będące prototypem znanych dziś paluszków. Projekt udoskonalił Carl Gassner, któremu udało się wytworzyć suche ogniwo, pozwalające na to, by baterie mogły być produkowane masowo.
Bateria alkaliczna na tle historii baterii
Bateria alkaliczna została wynaleziona przez amerykańskiego chemika Lewisa Urry’ego w 1959 roku. To bateria jednorazowego użytku, bez możliwości ładowania, w której w charakterze elektrolitu zastosowano roztwory zasadowe. Zasada działania baterii polega na reakcji chemicznej, zachodzącej pomiędzy cynkiem, a tlenkiem manganu. Współczesne baterie alkaliczne, dzięki technologicznym udoskonaleniom, mogą wytrzymywać 40 razy dłużej niż oryginalne prototypy. Występują powszechnie w handlu jako tzw. baterie okrągłe różnej wielkości.